سفر به جنگل الیمستان؛ تابستانی رویایی در آمل
سفر به جنگل الیمستان؛ تابستانی رویایی در آمل

به گزارش ارمغان ساحل به نقل از سایت کارناوال، یکی از مقاصد پرطرفدار طبیعت گردی در ایران، جنگل الیمستان است؛ جایی که به شما فرصت تماشای درختان سر به فلک کشیده و دوری از دغدغه‌ها را می‌دهد. شاید تا به حال بار‌ها و بار‌ها در مورد تور جنگل الیمستان دیده و شنیده باشید و به […]

به گزارش ارمغان ساحل به نقل از سایت کارناوال، یکی از مقاصد پرطرفدار طبیعت گردی در ایران، جنگل الیمستان است؛ جایی که به شما فرصت تماشای درختان سر به فلک کشیده و دوری از دغدغه‌ها را می‌دهد.

شاید تا به حال بار‌ها و بار‌ها در مورد تور جنگل الیمستان دیده و شنیده باشید و به این فکر کرده باشید که سفر به این جنگل را در برنامه تان بگذارید. ما اینجاییم تا به شما بگوییی دقیقا جنگل الیمستان کجاست و چگونه می‌توان به آن رسید. برای تان از اقامت در جنگل الیمستان هم می‌گوییم و به گوشه گوشه این مقصد رویایی سر می‌زنیم.

کوله بارتان را ببندید و با ما راهی جاده شوید. ما را در این سفر همراهی کنید.

جنگل الیمستان

چرا جنگل الیمستان؟

 • این جنگل مه آلود می‌تواند تجربه‌ای متفاوت از جنگل نوردی را برای تان رقم بزند.
 • با سفر به این الیمستان می‌توانید یک پیاده روی دلچسب را در دل جنگل تجربه کنید.
 • جنگل الیمستان در مسیر صعود به قله‌ای به همین نام قرار دارد و کوهنوردیِ لذت بخشی را برای تان به ارمغان می‌آورد.
 • الیمستان از رویشگاه‌های طبیعی گیاه الیما به شمار می‌رود؛ گیاهی که ارزش خوراکی دارد.

مناسب برای

علاقه‌مندان به طبیعت گردی دارای توانایی جسمی متوسط

نامناسب برای

خانواده‌های دارای نوزاد، کودکان و سالمندان و ناتوانان جسمی به دلیل شیب مسیر نمی‌توانند به همه بخش‌های جنگل دسترسی داشته باشند و فقط می‌توانند از طبیعت ابتدای جنگل لذت ببرند.

در مسیر جنگل الیمستان

جنگل الیمستان

برای رسیدن به جنگل الیمستان باید دل به جاده‌ای سپرد که همه کم و بیش آن را میشناسیم؛ جاده پر پیچ و خم هراز که به شمال ایران ختم می‌شود و در هر تکه از مسیر با جاذبه‌ای زیبا به استقبال ما می‌آید. برای رسیدن به الیمستان در قسمتی از جاده باید با آن خداحافظی کنیم و مسیری فرعی را با زیبایی‌هایی چشم نوازتر از پیش ادامه دهیم تا اینکه در نهایت به نزدیکی روستایی به نام الیمستان برسیم…

حالا باید با پای پیاده به سمت جنگلی تماشایی به راه بیفتیم که درختان سر به فلک کشیده اش خودشان را از دور به ما نشان می‌دهند.

آشنایی با جنگل الیمستان، جنگل رویایی آمل

جنگل الیمستان

الیمستان، نام جنگلی رویایی و مه آلود است که در کنار روستایی به همین نام قرار دارد که طبیعت بکر و زیباییِ درختان و مراتعش زبانزد خاص و عام است. با ورود به این جنگل با منظره زیبای قله دماوند، انبوه درختان سبز و دشت‌های پر گل، جادو می‌شوید و لحظه‌ای دست از تماشای این نقاشی بی نظیرِ طبیعت بر نمی‌دارید.

این جنگل محل رویش گیاهی به نام الیماست که در اردیبهشت ماه بساطش را در میان طبیعت پهن می‌کند و به همین دلیل نام الیمستان را برای آن برگزیده اند. الیما گیاهی بومی شبیه پیازچه است و در کنار جوی آب می‌روید و به صورت خوراکی در خورشت به مصرف می‌رسد.

دیدنی‌ها و تفریحات

جنگل الیمستان

در سفر به جنگل الیمستان می‌توانید از انجام فعالیت‌های زیر لذت ببرید:

۱- جنگل نوردی

جنگل الیمستان

الیمستان بهترین فضا را برای پیاده روی و لذت بردن از زیبایی‌های طبیعت برای شما فراهم می‌آورد. می‌توانید به قلب جنگل بزنید و در آن پیش بروید تا به دشت‌ها و مراتع سرسبز برسید. زیبایی‌های طبیعت در اینجا تمام نمی‌شوند و هر لحظه بر تعداد آن‌ها افزوده می‌شود.

۲- پیک نیک و عکاسی

جنگل الیمستان

در میان جنگل الیمستان خبری از رستوران یا مرکزی برای تهیه غذا نیست. پس با بردن خوراکی‌های خود می‌توانید پیک نیک ساده و دوستانه‌ای به راه بیاندازید و خاطره‌ای خوش را در کنار یکدیگر ثبت کنید.

زیبایی‌های جنگل الیمستان به حدی است که نه تنها گردشگران و علاقه‌مندان به طبیعت بلکه نگاه عکاسان را نیز به خود جلب کرده است. ثبت تصویر از این جنگل رویایی فعالیتی فرح بخش است که یادگاری ماندگار را از این سفر برای شما به جای می‌گذارد.

جنگل الیمستان

در روستای الیمستان، جنگل و دشت اطرافش، اسب‌هایی را خواهید دید که در طبیعت به این طرف و آن طرف می‌روند و مناظر خاصی را ایجاد می‌کنند. این اسب‌ها سوژه‌های خوبی برای عکاسی هستند و شما را برای ساعاتی به فضایی متفاوت می‌برند. فقط حواس تان باشد که آرامش شان را بر هم نزنید و فقط از زیبایی منظره بهره ببرید

۳- فتح قله الیمستان

جنگل الیمستان

در زمستان و بهار کوهنوردان زیادی راهی الیمستان می‌شوند تا قله ۲۵۱۰ متری آن را فتح کنند. آنچه که این فتح را لذت بخش می‌کند چشم اندازی است که در طول مسیر پیش روی تان قرار دارد. در تمام مسیر کوهنوردی دورنمای قله دماوند لحظه‌ای از جلوی چشم تان کنار نمی‌رود و خستگی را برای شما کمرنگ می‌کند. در آخر می‌توانید ساعت‌ها با تماشای چشم انداز روبه روی تان بنشینید و از اینکه سختی فتح را به جان خریده اید، لذت ببرید.

جنگل الیمستان

۴- بازدید از نقش پای رستم

جنگل الیمستان

دیدنی‌های مسیر رسیدن به قله زیادند. در مسیر کوهنوردی الیمستان و نرسیده به قله، حفره‌هایی به عمق ۱۰ متر دیده می‌شوند که گفته می‌شود جای دو شهاب سنگ بزرگ هستند. البته در این میان افسانه‌های بومی حکایت از این دارند که این دو گودال جای زانو‌های رستم هستند که در این منطقه زانو زده و از آب دریا نوشیده است. این افسانه و روایت، جذابیت این حفره‌ها را چندبرابر می‌کنند.

جنگل الیمستان

۵- مقبره امامزاده قاسم

مسیر کوهنوردی در این منطقه از روستای الیمستان آغاز شده و پس از گذر از میان درختان و دشت به مقبره امامزاده قاسم ختم می‌شود که مکانی مقدس برای محلی هاست و کوهنوردان برای اقامت‌های شبانه در اطراف آن چادر می‌زنند.

۶- دوچرخه سواری

برخی علاقه‌مندان به دوچرخه سواری، الیمستان را به عنوان مقصدی متفاوت برای این فعالیت انتخاب می‌کنند. در اینجا امکاناتی برای اجاره دوچرخه وجود ندارد و افراد با دوچرخه‌های خودشان به این مکان می‌آیند، از دل جنگل عبور می‌کنند و یا راهی مسیر‌های کوهستانی می‌شوند.

جنگل الیمستان

۷- روستای الیمستان

در اطراف جنگل الیمستان می‌توانید وارد روستایی به همین نام شوید و از مناظر آن نیز لذت ببرید. البته فراموش تان نشود که از این روستا دست خالی خارج نشوید و با خرید محصولات محلی از جمله غلات، لبنیات و عسل به اقتصاد روستا کمک کنید.

امکانات و اقامت در الیمستان

جنگل الیمستان

در جنگل الیمستان امکاناتی وجود ندارد و در اینجا تنها شما هستید و طبیعت.

در روستای الیمستان هم نمی‌توانید جایی را برای اقامت بیابید پس برای اقامتِ شبانه، می‌توانید از خانه‌های محلی و هتل‌ها و مهمانسرا‌های شهر‌های اطراف استفاده کنید. کمپینگ در طبیعت نیز یکی دیگز از گزینه‌های پیش روی تان برای اقامت است.

بهترین فصل سفر

الیمستان در منطقه‌ای مرتفع و کوهستانی قرار دارد و دارای اقلیمی کوهستانی است و در هر فصل رنگ تازه‌ای به خود می‌گیرد؛ اما در اردیبهشت و پاییز به اوج زیبایی خود می‌رسد.

بهار: با آغاز بهار، طبیعت جانی تازه می‌گیرد و با فرا رسیدن اردیبهشت ماه گیاه الیما در جنگل الیمستان رشد می‌کند.

جنگل الیمستان

تابستان: جنگل همانند انبوهی سبز رنگ به چشم می‌خورد که زیبایی خاص خود را دارد.

پاییز: با تغییر رنگ برگ درختان، جنگل لباس دیگری به تن می‌کند و نمایش هزار رنگ طبیعت آغاز می‌شود.

جنگل الیمستان

زمستان: زمستان با برف و یخبندان از راه می‌رسد و لباس سپید را بر تن درختان می‌نشاند.

جنگل الیمستان

لوازم سفر

 • بارانی و لباس ضد آب
 • باتوم
 • آب آشامیدنی
 • دارو‌های عمومی
 • دفترچه بیمه
 • شارژر موبایل
 • پاور بانک
 • وعده‌های غذایی
 • میان وعده
 • پول نقد
 • کفش پیاده روی
 • کفش کوهنوردی
 • کوله پشتی
 • کیسه زباله
 • نقشه یا GPS

راه دسترسی

آدرس: استان مازندران، ۵۲ کیلومتری شهرستان آمل

راه دسترسی: برای رسیدن به جنگل الیمستان باید از آمل به کیلومتر ۲۰ و یا از تهران، به کیلومتر ۱۴۰ جاده هراز بروید و با دیدن تابلوی امامزاده قاسم یا امامزاده لهاش به جاده فرعی سمت راست وارد شوید. در اوایل این فرعی به یک دو راهی می‌رسید که باید راه خود را از جاده سمت چپ ادامه دهید. پس از حدود ۷ کیلومتر رانندگی در جاده آسفالته باریک و پر پیچ و خم به روستای لهاش و پس از ادامه مسیر در ۵ کیلومتر جاده خاکی به روستای الیمستان می‌رسید. در اینجا باید از ماشین پیاده شده و از روستا بگذرید تا به جنگل وارد شوید.

توصیه‌ها

جنگل الیمستان

 • اگر برای اولین بار است که راهی جنگل الیمستان می‌شوید حتما یکی از راهنمایان محلی را با خود همراه کنید، چرا که با وجود مه امکان گم شدن وجود دارد.
 • سعی کنید آتش روشن نکنید و اگر مجبور به این کار شدید از خاموش شدن آن اطمینان حاصل کنید.
 • حواس تان باشد که طبیعت امانتی در دست ماست و باید آن را برای آیندگان هم حفظ کنیم؛ پس زباله‌ای از خود بر جای نگذارید.

سخن آخر

با هم سری به یکی از زیباترین جنگل‌های ایران زدیم و برای تان از دیدنی‌ها و تفریحاتش گفتیم. دقایقی را در آغوش آرام طبیعت گذراندیم و مقصدی دیگر را شناختیم. حالا نوبت شماست که به ما از تجربه‌های تان در این زمینه بگویید.