رتبه ۶ کنکور ریاضی را بهتر بشناسیم
رتبه ۶ کنکور ریاضی را بهتر بشناسیم

به گزارش ارمغان ساحل به نقل از ایسنا مازندران، کم نیستند پویندگان دانشی که در این کارزار حساس و حیاتی، القابی چون نخبه و تیزهوش را یدک کشیده و توانستند رتبه های برتر این جدال نفسگیر را از آن خود کنند، جوانانی که نام و تصاویرشان زینت بخش اخبار شده و کنکور را به یادواره‌ای […]

به گزارش ارمغان ساحل به نقل از ایسنا مازندران، کم نیستند پویندگان دانشی که در این کارزار حساس و حیاتی، القابی چون نخبه و تیزهوش را یدک کشیده و توانستند رتبه های برتر این جدال نفسگیر را از آن خود کنند، جوانانی که نام و تصاویرشان زینت بخش اخبار شده و کنکور را به یادواره‌ای جذاب و دلنشین بدل کردند. این گزارش روایتگر زندگی و چگونگی پذیرفته شدن یکی از این نخبگان ایرانی است.

تلفن همراه مادر چندین بار زنگ خورده و سرانجام پاسخ داده میشود: بله؟

“مهناز مژده بده ، ارشان رتبه ۴ منطقه‌ای رو آورده”

 این جمله پدری است که از شادی در پوست خود نمی‌گنجد. پسرش کنکور را با رتبه ممتاز پشت سر گذاشته و زحمات والدین اکنون به بار نشسته‌است.

ارشان دلیلی متولد ۱۳ خرداد ۱۳۸۰ اهل ساری است که توانسته در کنکور امسال موفق به کسب رتبه ۶ کشوری و ۴ منطقه ای رشته ریاضی فیزیک شود. او در خانواده‌ای ۴ نفره و اهل علم زندگی می‌کند، خواهرش دانشجوی رشته شیمی در مقطع کارشناسی ارشد بوده و پدر او نیز عضو هیئت علمی دانشگاه است.

مادر ارشان که بازنشسته پرستاری است درباره پسرش میگوید: به درخواست پسرم و در مدت یک سال اخیر کلیه میهمانی ها و تفریحات خانواده به حداقل رسیده بود حتی یکبار و تنها یکروزی که برای هواخوری به بیرون رفتیم پسرم به شدت ناراحت بود و از اینکه یک روزش را از دست داده احساس پشیمانی می کرد.

مهناز رضوانی درباره فرزندش گفت: آرشان صبح‌ها از تمامی اهل خانه زودتر بیدار می‌شد و شبها نیز تا دیروقت مشغول درس خواندن بود، وی بدون هیچ سفارش و توصیه‌ای از جانب من و پدرش در رابطه با میزان و چگونگی مطالعه مشغول فراگیری دروس بود.

“از امروز فضای مجازی تعطیل”

این قول ارشان به خودش در سرآغاز راه یکساله پشت کنکوری اوست. او با ۷ ساعت مطالعه در روز کارش را آغاز کرد و در روزهای منتهی به کنکور تا ۱۲ ساعت مطالعه را نیز تجربه کرد.

ارشان دلیلی هدف گذاری خود برای قبولی در کنکور را از پایه دهم شروع کرد. وی تنها با ۲ زنگ کلاس کنکور متفاوت و موثر در دبیرستان تیز هوشان شهید بهشتی ناحیه یک ساری توانست موفقیت خود را کسب کند، معلمان خوب و خانواده همراه و همدل از دیگر دلیل موفقیت‌های این جوان نخبه مازندرانی است.

 “تمام آرزویم مهندسی کامپیوتر در دانشگاه صنعتی شریف”

این هدفی است که ارشان برای خود ترسیم کرد، ۷۵ درصد ادبیات فارسی، ۱۰۰ درصد برای دروس تخصصی ریاضی و بالای ۹۰ درصد در سایر دروس آماری است که وی برای رشته دلخواه خود بدست آورده است.

“وقتی علاقه و شتاب بیش از حد پدرم برای تهیه کتب درسی را میبینم بیشتر عزمم جزم می‌شود، خانواده ام مرا به شدت حمایت می ک‌نند و من باید پاسخ این همه زحمت را با رتبه تک رقمی بدهم.”

پدر این نخبه مازندرانی کسب رتبه ۴ در بین ۱۶۰ هزار شرکت کننده را مطلوب توصیف کروه و معتقد است: درس خواندن باید علاقه جوان باشد که در مورد ارشان اینگونه بود و او از کودکی مشتاق فراگیری و مطالعه بود.

سیدعلیرضا دلیلی درباره حضور فرزندش در کلاس‌های کنکور با تبلیغات بسیار و نقش آن ها می گوید: آرشان فقط برای دو درس به کلاس می‌رفت که حتی در درس زبان انگلیسی از هیچ کلاس کمک آموزشی استفاده نکرد.

ارشان دلیلی در پایان خطاب به تمامی همسالان و همتایان خود گفت: با تلاش و پشتکار مضاعف و قطعا کمک خداوند همه ما به اهدافمان خواهیم رسید.