معرفی روستای شیخ موسی در مازندران
معرفی روستای شیخ موسی در مازندران

معرفی روستای شیخ موسی در مازندران حتما در سفرهای خود به شهرهای شمالی، متوجه تابلوها و اسامی مختلفی از مقبره ها و مکان های زیارتی شده اید.روستای شیخ  موسی در استان مازندران یکی از این مکان های زیارتی، گردشگری است که تاریخچه و قدمتی طولانی دارد. شاید خیلی از مردم حتی اسمش را هم نشنیده باشند، به همین منظور […]

معرفی روستای شیخ موسی در مازندران

معرفی روستای شیخ موسی در مازندران

حتما در سفرهای خود به شهرهای شمالی، متوجه تابلوها و اسامی مختلفی از مقبره ها و مکان های زیارتی شده اید.روستای شیخ  موسی در استان مازندران یکی از این مکان های زیارتی، گردشگری است که تاریخچه و قدمتی طولانی دارد. شاید خیلی از مردم حتی اسمش را هم نشنیده باشند، به همین منظور در این محتوا تصمیم گرفتیم به معرفی روستای شیخ موسی در مازندران برای دوستداران به مکان های زیارتی – سیاحتی بپردازیم.

روستای شیخ موسی در کجا قرار دارد؟

یکی از مناطق ییلاقی توابع شهرستان بابل، که بندپی نام دارد، روستای شیخ موسی است که در ارتفاع ۱۹۰۰ متری از دریاهای آزاد، قرار گرفته است. این روستا که از سال های دور بعنوان منطقه گردشگری و خوش آب و هوا از آن دیدن می شد، با داشتن مناظری کوهستانی و جنگلی از یک سو و بخاطر ارتفاع زیادی که دارد، اغلب در بین ابرها قرار می گیرد کهبسیار مورد توجه مسافران است. این روستا در فاصله ۵۵ کیلومتری شهرستان بابل واقع شده است. وجود مردمی خونگرم و مهمان نواز در این روستا، بی علت از حضور مقبره شیخ موسی در بینشان نیست.

معرفی روستای شیخ موسی و تاریخچه او

آنچه که از گذشتگان روایت می شود، شیخ موسی یکی از شاگردان امام ششم ما یعنی امام جعفر صادق (ع) بود. او دردوران امامت امام هفتم به دلیل ترویج و معرفی دین اسلام به این منطقه مهاجرت می کند که در همین روستا نیز سر انجام از دنیا می رود. اینکه چرا برای او مقبره باشکوهی ساخته شده، به دوران علویان و سادات محلی بر می گردد. در آن زمان اشخاصی مثل حاجی شیخ موسی، مورد توجه مردم قرار می گرفتند که در بین آنها از جایگاه بالایی برخوردار می شدند. به همین علت بعد از فوت آنها، مقبره در خور این عزیزان ساخته می شد.

از جذابیت های روستای شیخ موسی کدام است؟

مناطق ییلاقی کوه های اطراف این روستا، در کنار مراتع پوشیده در ابر، با وجود مردمی که در اواسط بهار تا ابتدای پاییز در آنجا در کنار دام های خود مشغول زندگی هستند، منظره زیبایی را خلق می کند. یکی از قدیمی ترین جشن های باستانیاین خطه، جشن مردگان است. این جشن که هر ساله طی یک مسابقه کشتی پهلوانی دربین مردم و پیشکسوتان استان برگزار می شود، به یک باور قدیمی در بین مردم عادی بر میگردد که به زمان فریدون در افسانه ها مربوط می شود. او که بهخونخواهی پدرش به جنگ ضحاک رفته بود، با جمعی از مردم مازندران توانست ضحاک را شکست دهد و به داخل چاهی بیاندازد. در این روز مردم محلی به روشن کردن شمع بر روی مزار رفتگان مشغول می شوند.

معرفی آبشار روستای شیخ موسی مازندران 

آبشاری که در این روستا وجود دارد، سر انجام به رودخانه سجاد رود یا همان سج رود به زبان بابلی، ریخته می شود که یکی از جاذبه های دیدنی روستای شیخ موسی به شمار می رود. پیشه اکثر مردم این منطقه، کشاورزی و دامداریست. در سفر بهروستای شیخ موسی مازندران، با خرید محصولات کشاورزی چون سیب، گردو، گلابی و سیب زمینی، می توانید در کمک کردن به کار و فعالیت این عزیزان نقش داده باشید. اگر از سمت قائمشهر به این روستا می روید، از طریق روستای شیرگاه باید به آن برسید. اما از طریق شهر بابل باید به سمت گلوگاه حرکت کرده و به روستای فیروزجاه برسید.